Obec Borotín
oficiální webové stránky obce

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Vítejte v Borotíně > Obec > Tajemna naší obce > Základy lovecké chaty neboli „Kocheňka“

Základy lovecké chaty neboli „Kocheňka“

V lese mezi Borotínem a lázněmi ve Velké Roudce již v 19. století stávala nedaleko skalního útvaru Rýbrcoulovo srdce nevelká lovecká chata zvaná česky Čihadlo a německy Uhuhütte, což lze přeložit jako Výří chata. Prý se v ní připravovalo občerstvení při panských honech. Dodnes tomuto místu říkají místní obyvatelé malohanácky „kocheňka“.

Vzhledem k tomu, že chata byla nejspíš jen ze dřeva, do současnosti se z ní zachovala pouze otevřená podzemní prostora, zahloubená v pískovcové skále. V jedné ze stěn je vytesaný výklenek, který prý sloužil k ukládání soudku s kořalkou.

Borotínský písmák Josef Valenta (1913–1983) o tomto místu kdysi napsal: „Jdeme-li procházkou lesní cestou z Borotína do Velké Roudky, spatříme asi v polovici cesty po levé straně vyvýšený nízký skalní masiv. Při bližší prohlídce uvidíme v pískovcových kamenech vytesané schody zpola zasuté a zarostlé mechem. Schody vedou k malé místnůstce ve skále vytesané, s ohništěm v rohu už málo znatelným a pak ještě malým výklenkem, snad policí. Sloužilo prý to jako oddychové místo při panských honech a bylo zde podáváno občerstvení. Ještě dnes vede k tomu místu znatelná široká pěšina středem lesa.“

Autor textu: Michal Schuster

Základy lovecké chaty neboli kocheňka

4. 12. Barbora

Zítra: Jitka
Navštívili jste již posilovnu v Borotíně, chcete něco změnit?
a) Vice strojů k posilování

b) Změna zapůjčení klíčů

c) Vůbec mě posilovna nezajímá

d) Vše mi vyhovuje jak je