Změna velikosti písma

Záměr obce na pronájem pozemku část parc. č.114/1 v k.ú. Borotín u Boskovic
Návrh rozpočtu na rok 2023 a střednědobého výhledu rozpočtu 2024-2025 - obec Borotín
Rozpočtové opatření č. 8/2022 obec Borotín
Návrh rozpočtu na rok 2023 - SVAK Boskovice
Mikulášská nadílka s ohňostrojem v Borotíně 3. prosince 2022 u sklípku
Prodej ryb z Pohořelic 3.12.2022

Pondělí Zataženo 6/5 °C
Úterý Zataženo 5/3 °C
Středa Oblačno 4/1 °C
Čtvrtek Polojasno 3/0 °C

Úvod > Život v obci > Historie obce

Historie Obce

Brožura o stručné historii Borotína 1365-2015, vydáno u příležitosti 650. výročí první písemné zmínky o Borotíně.

Historie obce Borotín

Na svažitém terénu západního okraje údolí Malé Hané, asi 16 km severně od Boskovic, se rozkládá obec Borotín.

Pro svou výhodnou polohu, chráněnou před severními větry, je Borotín od nepaměti znám jako "ovocná zahrada Malé Hané". Na východním svahu Borotína se rozkládají rozsáhlé ovocné sady, kde jsou vysázené hlavně švestky, jabloně a višně.

Borotín je také znám slavnou pěstitelskou pálenicí, která má více jak 60-ti letou tradici. Občané zblízka i zdaleka zde mohou proměnit svůj kvas v kvalitní destilát. Borotínskou slivovici ochutnal při návštěvě Prahy i bývalý americký prezident Bill Clinton spolu se spisovatelem Bohumilem Hrabalem.

Rozvinuté zemědělství ovlivnilo historii, ale i přítomnost obce. Víte, že v obci nalezneme například jednu z největších návsí na střední Moravě? O významu zemědělství svědčí výstavné zemědělské usedlosti po obou stranách návsi. V jejím středu postavili místní občané památník svým spoluobčanům, kteří padli v 1. světové válce. Na horním konci návsi stojí pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého.

Počátky Borotína

Historie Borotína se písemně poprvé připomíná v roce 1365. Není bez zajímavosti, že jeden z jejich pozdějších majitelů byl Petr Kornel ze Všehrd, předchůdce našeho význačného literáta a právníka Viktora Kornel ze Všehrd.

Zámek

Dominantu obce tvoří zámek na horním konci návsi ve volném francouzském stylu, který vybudoval v roce 1753 Václav z Freyensfeldu, olomoucký světící biskup. Zámek byl po roce 1948 zestátněn a od roku 1963 do roku 2000 v něm sídlil Ústav sociální péče. Od roku 2016 po náročné opravě zámek slouží jako dům s pečovatelskou službou, který provozuje zapsaný spolek "Za sluncem".

Kostel

Hned vedle zámku nalezneme pozdně barokní kostel Povýšení Sv. Kříže, který byl postavený v letech 1786 - 1788. V interiéru nalezneme typickou barokní výzdobu a zajímavé vitráže.

Společenský život a odpočinek

Obec může návštěvníkům nabídnout řadu zajímavostí k odpočinku i poznání. Vedle již vzpomínaného zámku je to v létě místní koupaliště nad obcí, od nějž je překrásný výhled do úvalu Boskovické brázdy. V letních měsících pořádají místní společenské organizace na výletišti u koupaliště taneční zábavy a diskotéky.

Mezi tradiční akce patří masopustní průvod masek a pálení čarodějnic.

Arboretum

Borotín v současnosti učinilo známým především jedno z nejhezčích arboret u nás. Bylo založené v roce 1975 a rozkládá se na ploše 4,5 ha. Postupně zde vysázeli širokou vzorkovnici rostlin. V arboretu nalezeme téměř 3000 druhů. Laiky i odborníky zaujmou zejména ukázky úprav zahrad různých národů, např. japonské a čínské, bonsaje, alpiny s jezírky, vodní stěna a pavilon se střešní zahradou v kterém bývají umístěny suché dřeviny a květiny, ale i bylinková expozice.

Již tradicí se staly prodejní výstavy, které lákají nejen zahrádkáře, ale i obyčejné obdivovatele květin a zahradních rostlin z širokého okolí. Výstavy se konají pravidelně 6 krát ročně - od března až do prosince. Největší a nejznámější výstava začíná v květnu.

Zajímavostí arboreta je i pohyblivý vyřezávaný betlém, který je vystavený v domě u vstupu do arboreta. Betlém zhotovil a stále zdokonaluje pan František Chlup starší.

Přijeďte i vy. Jste srdečně vítáni.