Asi nejznámějším útvarem v kdysi lázeňském lesoparku mezi Borotínem a Velkou Roudkou je skála zvaná Rýbrcoulovo či Krakonošovo srdce, která se nachází na úpatí vrchu Čihadlo. Najdeme ji vyznačenou již na lázeňském promenádním plánu z osmdesátých let 19. století pod německým názvem Rübezahls Herz a českým Srdce Krakonoše. Lokalita je lidově nazývána také Na Rybrcórko, Ho Rybrcóra nebo Ho Librcóla.
Skalní útvar připomínal odpradávna místním lidem dílo obrů a byl opředený mnoha pověstmi a zkazkami. Lidé si vyprávěli o zázracích, ďáblových kouzlech a vládci lesů a hor Rýbrcoulovi neboli Krakonošovi. Je pravděpodobné, že se pověst na Malou Hanou dostala někdy v 19. století prostřednictvím literatury, která popisovala moc hrdého vládce Krkonoš. Místní lidé si pak jeho existenci spojili s pro ně tajemnými místy v blízkém okolí.
Podle některých teorií mohlo být toto místo v době bronzové využíváno jako obětiště bohům a mělo svůj význam ve staroslovanské mytologii. Mohl by na to ukazovat také unikátní nález bronzových šperků, který nedaleko učinil jeden amatérský hledač roku 2016.
Také skála Rýbrcoulovo srdce byla součástí důmyslných turistických vycházek z nedalekých lázní ve Velké Roudce. Do dnešní doby se tu dochovaly do skály vytesané tři schody a prohlubeň jako jednoduché sedátko. Ze skalního vrcholu býval kdysi krásný výhled na Malou Hanou, dnes jej však zcela zakrývá borový háj.
Rýbrcoulovo srdce zůstává tajemným dodnes a dojdou k němu jen zasvěcení. Naučná stezka Hanýsek vedoucí od roku 2006 z Velkých Opatovic totiž chybně zavádí turisty k zcela jiné skále v lese.
Autor textu: Michal Schuster
Borotín čp. 200
679 37 Borotín
IČ: 00279951
Datová schránka: 9iubynr
8:00 - 11:00, 12:30 - 17:00
8:00 - 12:00
8:00 - 11:00, 12:30 - 15:30