I. Staré umění na Poličsku – od gotiky po 19. století; II. Obrazová galerie rodu Hohenemsů ze zámku Bystré u Poličky; III. Moderní umění na Poličsku; IV. Bohuslav Martinů ve výtvarném umění.
VíceNa chodbách Ottendorferova domu se nacházejí informační panely o životě mecenáše a o osudech jeho knihovny. Současné technické možnosti zatím neumožňují instalovat aktualizované panely z úspěšné expozice Valentin Oswald Ottendorfer a jeho knihovna, která byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2006. Zájem o expozici byl takový, že o rok později byly její části převezeny do Sudetoněmeckého domu v Mnichově a zde sklidila značný ohlas.
VíceHlavním posláním muzea je informovat širokou veřejnost o mezinárodním jazyce esperanto, určeném pro podporu rovnoprávné mezinárodní komunikace, pro usnadnění porozumění a přátelství mezi lidmi a ochranu minoritních kultur. Muzejní expozice mapuje nejen vznik a historii esperantského hnutí v ČR i zahraničí, ale prezentuje i všestranné praktické využití znalosti esperanta v současné době. Zvláštní pozornost je věnována i esperantskému dění na Svitavsku a nechybí zde ani sběratelské kuriozity a unikáty.
VíceNa vstupní chodbě muzea jsou instalovány výstavní panely, které se věnují místním architektonickým skvostům rodinného bydlení. Panely byly součástí výstavy Slavné vily Pardubického kraje. Svitavské vily - známé i neznámé jsou doplněny mapou městského památkového okruhu a místa, kde budovy stojí, jsou v mapě vyznačena. Na pozadí městského památkového okruhu, jehož mapu zde najdete, se odehrává příběh stavitelů 19. a 20. století, jejichž díla změnila město.
VíceVe vstupní části muzea a ve zcela novém výstavním sále se rozehrají etudy šestnáctera příběhů, jejichž herci utvářeli kolorit města v dávných i méně dávných dobách. Je to vlastně první větší expozice o dějinách města, stavěná „na míru“ výstavního prostoru, a vůbec první po roce 1989.
VíceNová stálá expozice, realizovaná Kulturními službami města Moravská Třebová ve spolupráci s Klubem přátel díla Fr. Strážnického.
VíceCelá vystavená sbírka obsahuje přes 1000 štítků na hůl ze sbírky pana Milana Blahy. Převážná část sbírky se datuje do meziválečného období a k vidění je zde mnoho unikátních štítků zobrazujících oblíbená turistická místa České republiky, která jsou dnes již zapomenuta, či přestavěna do modernější podoby. Část sbírky obsahuje i štítky slovenské a německé.
VíceExpozice prezentuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle od jejich počátků až do současnosti. Hned v úvodu, v suterénním ochranném objektu, jsou prezentovány pozůstatky středověké a raně novověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány tak, jak byly archeology objeveny v minulém roce. Vedle navazuje expozice zámeckého návrší, kde je prostřednictvím 3D modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný a širší veřejnosti dosud téměř neznámý stavební vývoj této lokality – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámecký areál, původní piaristické budovy až po současný stav. Další části expozice obsahují řadu unikátních předmětů – mamutí kel nalezený v Litomyšli, katovský meč, iluminovaný graduál literátského sboru ze 16. století, obrovskou Müllerovu mapu Čech z 18. století, podmalby na skle, „Litomyšlské nebe“ s originálními osobními předměty A. Jiráska, B. Němcové, M. D. Rettigové a dalších osobností nebo staré tisky litomyšlské tiskárny a ruční tisky a štočky Josefa Portmana.
VíceExpozice přináší obrazový i trojrozměrný materiál, dokumentující dějiny tohoto kdysi mohutného a významného sídla.
VíceMuzeum Blansko vybavilo zrekonstruované historické interiéry dobovým nábytkem a doplňky, zčásti původními, zčásti dokreslujícími někdejší atmosféru těchto návštěvnicky nejatraktivnějších prostor blanenského zámku.
Více
Borotín čp. 200
679 37 Borotín
IČ: 00279951
Datová schránka: 9iubynr
8:00 - 11:00, 12:30 - 17:00
8:00 - 12:00
8:00 - 11:00, 12:30 - 15:30