Obec Borotín
oficiální webové stránky obce

Fulltextové vyhledávání

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Vítejte v Borotíně > Akce v regionu

Akce v regionu


VERNISÁŽ: Od doby kamenné do doby slovanských hradišť

Nejen pro děti, ale i hravé dospělé je připravena tradiční dotyková výstava Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, která vás seznámí se zajímavostmi z období pravěku a starověku. Máte možnost vidět obrovského mamuta, postavu kovolitce z doby bronzové či keltského bojovníka s ženou. Do rukou si můžete vzít repliky zbraní a nástrojů, které lidé používali při lovu, výrobě předmětů nebo vaření. Jedná se o kopie pravěké keramiky, kamenné, bronzové a železné sekery, nože, kamenný srp, bronzový meč, velkomoravský štít atd. Můžete se vžít do role našich předků a vyzkoušet si keltský šat, drcení obilí, tkaní na vertikálním stavu nebo psát staroslověnským písmem - hlaholicí. Výstava bude zahájena tematickou tvořivou dílnou, která se uskuteční v sobotu 28. ledna 2017 od 13.00 do 15.00 hod. ve výstavních sálech Centra Bohuslava Martinů. Během odpoledne se společně s námi vydáte do pravěku a budete mít jedinečnou příležitost vyrobit si drátěné šperky, vyzkoušet si pravěké způsoby spřádání, tkaní na stavu i na formě. K vidění i vyzkoušení bude tvoření s hlínou na kruhu i v ruce, práce s kůží a karetkování, které patří k nejstarším textilním technikám. Zkušenými pomocníky nám budou přátelé živé historie z o. s. Bacrie, kteří se zabývají experimentální archeologií a řadu technik vám nejen osobně předvedou, ale vše vás i velice rádi naučí. Vstupné: 40,- Kč/jednotlivec - cena zahrnuje návštěvu výstavy i veškeré potřebné pomůcky a materiály.

Více

V POLIČCE SE VRACEJÍ DO PRAVĚKU

„Z výstav mám nejraději ty, na kterých se mohu vystavených předmětů dotýkat a hrát si s nimi,“ řekla návštěvnice muzea malá Anička (11). A není jediná, podle posledních ohlasů preferuje takovéto výstavy až 86% návštěvníků. A právě taková je plánovaná interaktivní výstava o pravěku. „Nejen pro děti, ale i hravé dospělé je připravena tradiční dotyková výstava Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, která návštěvníky seznámí se zajímavostmi z období pravěku a starověku. Májí tak možnost vidět obrovského mamuta, postavu kovolitce z doby bronzové či keltského bojovníka s ženou,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Pavla Juklová. „ Dále si pak do rukou mohou vzít repliky zbraní a nástrojů, které lidé používali při lovu, výrobě předmětů nebo vaření. Jedná se o kopie pravěké keramiky, kamenné, bronzové a železné sekery, nože, kamenný srp, bronzový meč, velkomoravský štít atd. Výstava je celá interaktivní. Malí i velcí se mohou vžít do role našich předků a vyzkoušet si keltský šat, drcení obilí, tkaní na vertikálním stavu nebo se podepsat či napsat vzkaz staroslověnským písmem – hlaholicí,“ dodává. Výstava bude zahájena tematickou tvořivou dílnou, která se uskuteční v sobotu 28. ledna 2017 od 13.00 do 15.00 hodin. Během odpoledne bude mít každý, kdo si nenechá vernisáž ujít, jedinečnou příležitost vyrobit si drátěné šperky, vyzkoušet si pravěké způsoby spřádání, tkaní na stavu i na formě. K vidění i vyzkoušení bude tvoření s hlínou na kruhu i v ruce, práce s kůží a karetkování, které patří k nejstarším textilním technikám. Zkušenými pomocníky budou přátelé živé historie z o. s. Bacrie, kteří se zabývají experimentální archeologií a řadu technik nejen osobně předvedou, ale vše vás i velice rádi naučí.

Více

Chcete zpátky do dob lovců mamutů? Musíte to vzít přes Poličku

Místo
Tylova, Polička
Datum konání

Sluchem, hmatem i vlastním prožitkem se lze vrátit do doby kamenné v poličském muzeu. Tento víkend zahájili interaktivní výstavu, která vás vezme zpět do dob lovců mamutů, přes dobu bronzovou až po příchod Slovanů v šestém století n. l. Projitím umělé jeskyně se ocitnete tváří tvář mamutovi a jeho klům a jistě si položíte otázku, jak jen mohli dříve takové zvíře skolit. A právě to se dozvíte na naší výstavě. Jak pracovali s kůžemi, nebo jak něco tak tvrdého jako kůže je prošili a na sebe oblékli. Výstava Od doby kamenné po dobu slovanských hradišť popisuje období paleolitu (40.000 let př. n. l.), neolitu (7 – 3,5 let př. n. l.), dobu bronzovou nebo život Keltů až po příchod Slovanů v šestém století n. l. Na výstavě uvidíte několik originálních předmětů pro život i zbraní a nástrojů vyrobených z totožných materiálů. Ty si můžete zapůjčit a například vyzkoušet si, jak namáhavé je dřevěným vrtákem vyvrtat otvor na topůrko do kamenné sekyry, rozdělat oheň nebo jak vypadaly jedno, dvou nebo třířadé kostěné hroty. Pokud vám přijdou málo ostré – můžete je nabrousit. Věděli jste, že kamennou sekyru do krásně hladkého povrchu je třeba brousit až sedm hodin? Zajímá vás více kov či kosti? Pak je pro vás připraveno několik souborů zbraní, oděvů a nádob potřebných k životu z Doby bronzové. Na výstavě uvidíte postavu kovorytce, jak vyrábí zdobenou misku, postavu ženy a oděvy k vyzkoušení, šperky, meče… na vertikálním stavu si můžete vyzkoušet, jak se dříve tkalo. Stejně tak si na jednom z prvních kamenných mlýnů – žernovu, vyzkoušíte mletí obilí. Věděli jste, že pro čtyřčlennou rodinu se zrno na kaši mlelo až tři hodiny? Výstava toho nabízí k vidění i vyzkoušení mnohem více – v jednom sále uvidíte vývoj člověka, jeho způsoby lovu, života i odívání za posledních několik desítek let. Výstava je vhodná nejen pro děti, ale i pro hravé dospělé. Výstava bude k vidění od 28. ledna - 16. dubna 2017. Více na www.cbmpolicka.cz

Více

Jaromíra Němcová - Vrstvami

Místo
Smetanovo náměstí, Litomyšl
Datum konání
Typ

S mnohovrstevnatou tvorbou Jaromíry Němcové se můžete seznámit na výstavě, která představí její sochařská díla, grafiky i malby. Vernisáž výstavy s názvem Vrstvami se uskuteční v pátek 10. 2. v 17.00 v domě U Rytířů. K aktuální výstavě, která potrvá do 2. dubna, je připraven doprovodný program. V rámci tzv. Večerů v galerii si budete moci ve čtvrtek 23. února od 17.30 přímo ve výstavních prostorách poslechnout komorní koncert klasické hudby v podání pedagožky ZUŠ Bedřicha Smetany Elišky Slavíkové (hoboj) a studentky pardubické konzervatoře Diany Bartákové (violoncello). Ve čtvrtek 30. března od 17.30 Vás výstavou provede Jaromíra Němcová, které bude vyprávět nejenom o své tvorbě. Načerpanou inspiraci můžete vzápětí využít a pod jejím vedením si vytvořit vlastní grafický list. Výstavu doplní také doprovodný program pro školy a skupiny s dětmi, díky němuž se účastníci seznámí s vystavenými díly, ale také si zkusí jednoduchou grafickou techniku.

Více

VERNISÁŽ: MIROSLAVA ZYCHOVÁ – PO VÁNOCÍCH

Místo
Tylova, Polička
Datum konání

Malířka a poličská rodačka Miroslava Zychová žije v Hlinsku a její dílo poutá pozornost diváků i odborníků, mj. je zastoupena v Národní galerii. Z rozmanitého díla autorky představíme tři témata: nafukovací zvířátka, krajina - zátiší, svět magické reality. Vernisáž se koná 11. února 2017 od 14.00 hod. Těšit se můžete na vystoupení kapely „Hudba Praha revival“.

Více

MIROSLAVA ZYCHOVÁ – SLAVNÁ MALÍŘKA A POLIČSKÁ RODAČKA PO 8 LETECH OPĚT V MUZEU

Místo
Tylova, Polička
Datum konání
Typ

Mezinárodní centrum ex libris v Sint-Niklaas v Belgii, Národní galerie v Praze, Východočeská galerie Pardubice nebo Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod a Galerie výtvarného umění Náchod – nejen zde najdeme obrazy uznávané malířky, sochařky a grafičky, narozené v Poličce. V sobotu 11. února 2017 zazní poličským muzeem písně kapely Hudba Praha revival, což značí zahájení výstavy místní slavné rodačky – Miroslavy Zychové. Ve výstavních sálech muzea budete moci obdivovat díla autorky zaměřená na téma: zvířátka, krajina – zátiší a svět magické reality. A jaká byla cesta českým surrealismem ovlivněné, Miroslavy Zychové? „Na české výtvarné scéně se pohybuje od 70. let, kdy ukončila Akademii výtvarných umění v Praze. Její život i tvorba je neodmyslitelně spjata s historickou částí Hlinska zvanou Betlém, o jejíž zachování se mimo jiné zasloužila spolu se svým partnerem malířem Bohumírem Komínkem. Interiér hlineckého domku, který zdědila po rodičích, a věci, které jí obklopují, se pro ni staly nekonečnou inspirací. Věrné podání a technicky precizní malba představují obecně známé předměty a situace, které však lze vnímat mnohovrstevnatě. Věci jsou zachyceny jako součást lidského života, jako svědci jeho dějů, jako tajemné objekty žijící vlastním životem,“ uvádí Bc. Tereza Sejkorová z poličského muzea. “Autorka tvoří grafické listy zaplněné lidmi, zvířaty i obyčejnými věcmi, věnuje se i drobné grafice. V malbách zobrazuje předměty jako třeba dveře, kamna, okna, hračky apod. Koncem 80. let ji zaujala nafukovací zvířata a panáčkové z umělé hmoty. Od roku 1976 vytváří z netočené, tzv. džínsové keramiky užité a dekorační předměty a od roku 1988 se věnuje restaurátorství,“ dodává. Miroslava Zychová v muzeu vystavuje po osmi letech, naposledy se zúčastnila výstavy 12 z Poličky, která představovala díla umělců, kteří v Poličce žijí, nebo tvoří… Výstava potrvá do 2. dubna 2017.

Více

Rande naslepo

Místo
Školní 3694, 79601 Prostějov
Datum konání
Typ

Více

Naše poslední tango

Místo
náměstí Svobody 31, 67911 Doubravice nad Svitavou
Datum konání
Typ

Více

Rammstein: Paris

Místo
Purkyňova 250, Předměstí, 56802 Svitavy
Datum konání
Typ

Více

Rammstein: Paris

Místo
Kpt. Jaroše 107, 68001 Boskovice
Datum konání
Typ

Více

23. 3. Ivona

Zítra: Gabriel
Navštívili jste již posilovnu v Borotíně, chcete něco změnit?
a) Vice strojů k posilování
  
 509
b) Změna zapůjčení klíčů
  
 434
c) Vůbec mě posilovna nezajímá
  
 510
d) Vše mi vyhovuje jak je
  
 431
TOPlist